Polární Kruh A Antarktický Poloostrov 2013 - 2014

Destinace: Antarktida

Typ zájezdu: Klasický poznávací

Informace o zájezdu Polární Kruh A Antarktický Poloostrov 2013 - 2014

Popis zájezdu

Expediční polární plavba na trase Ushuaia - Drakeův průliv - Jižní Shetlandské ostrovy - Antarktický poloostrov - Detaille Island - Ushuaia. Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách a počasí, možnosti míst přistání a příležitostech vidět přírodu a zvěř. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice na lodi. Přizpůsobení je při expedičních plavbách svrchované. ww.polarni-plavby.cz

M/V Plancius Třída: Ice 1D Délka: 89 metrů Šířka: 14.5 metrů Ponor: 5 metrů Tonáž: 3175 GRT Postavena: 1976, kompletní přestavba 2009 Kapacita: 114 osob max. (53 kabin) Motory: 3 Diesel Electric, 1230hp každý motor Rychlost: 12 uzlů max.; 10 uzlů plavba Vlajka/Domovský přístav: Holandsko Posádka: 17 námořníků, 19 osob hotelová posádky, 8 osob expediční posádky Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. Poté byla zakoupena společností Oceanwide Expeditions. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS. Plavidlo má 53 kabin s příslušenstvím, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 39 dvoulůžkových kabin a 10 superior kabin. Dále na palubě najdete restauraci/přednáškovou místnost, pozorovací místnost s barem a mnoho míst na palubě vhodných pro pozorování. Ve výbavě je také 10 zodiaků s čtyřtaktními motory (40Hp). Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, nicméně plavidlo nelze považovat za luxusní. A protože primárním cílem jsou expediční plavby se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu, pasažéři tráví při výstupech na pevninu co nejvíce času. Plavidlo je vybaveno dieselelektrickým systémem pohonu, který výrazně snižuje hlučnost a vibrace motorů. Tři dieselové motory, každý s výkonem 1230 Hp, pohánějí loď rychlostí 10-12 uzlů. Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

Program zájezdu

1. den: Odpoledne se nalodíme v Ushuaie, Tierra del Fuego, Argentina, v nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Po zbytek dne poplujeme tímto průlivem s vyhlídkami.

2. den: Během těchto dvou dnů proplujeme Drakeovým průlivem. Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. V této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Nedaleko ostrovů South Shetland zahlédneme první ledovce. Za příznivých podmínek může kapitán lodi rozhodnout o plavbě úzkým English Strait mezi ostrovy Robert a Greenwich nebo průlivem Mc Farlane Strait mezi ostrovy Greenwich a Livingston. Pak bychom 3. den pozdě večer mohli být v dohledu ostrova Aitcho Island na Jižních Shetlandách. Jestliže nám nepříznivé podmínky nedovolí manévrovat skrze English Strait, budeme pokračovat v plavbě na jih Livingstonu. Shetlandské ostrovy jsou vulkanické návětrné ostrovy často zahalené v oparu a mlze, ale nabízí delikátní potěšení. Je zde krásná rozmanitá flóra (mechy, lišejníky a kvetoucí trávy) a fauna jako jsou tučňáci oslí, tučňáci uzdičkoví a buřňáci obrovští.

3. den: viz 2.den

4. den: Náš první den na Antarktidě začne přistáním v Hannah Point, kde najdeme rozmanité druhy tučňáků, tučňáky oslí, uzdičkové a buřňáky obrovské, stejně tak jako rypouše, kteří se vynořují na břeh. Dále se pokusíme přistát na ostrově Deception Island. Ostrov Deception je podvodní kráter, který se otevírá do moře a tvoří tak přírodní přístav pro lodě. Nalezneme zde horké prameny, opuštěnou velrybí stanici, tisíce buřňáků černobílých a mnoho racků, chaluh antarktických a velkých a rybáků jižních. Ve velrybí stanici hnízdí buřňák Wilsonův a buřňáček černobřichý v zátoce Whalers Bay. Dobří chodci mohou přejít z Baily Head přes vrchol kráteru do Whalers Bay, zatímco naše loď vpluje do prstence kráteru ostrova Deception velkolepým průlivem Neptune´s Bellow. Při naší cestě dále na jih, poplujeme na ostrovy Orne Islands s velkými koloniemi tučňáků uzdičkových a nádherným výhledem přes úžinu Gerlache Strait nebo na ostrov Cuverville Island, malý strmý ostrov usazený mezi horami Antarktického poloostrova a ostrovem Danco Island. Je zde velká kolonie tučňáka oslího a hnízdící páry chaluhy jižní. V přístavu Neko Harbour a zátoce Paradise Bay s nesčetně ledovci a hluboce řezanými fjordy budeme mít příležitost vystoupit na Antarktidu. Také bude možnost projížďky ve člunu mezi ledovci ve vnitřní části fjordů. Poplujeme velkolepým Lemaire Channel na ostrov Petermann Island, kde jsou tučňáci kroužkoví a kormoráni císařští. Také se pokusíme přistát na ostrově Pleneau Island, kde jsou rypouši a také dobrá příležitost setkat se s keporkaky, plejtváky štikovitými a plejtváky myšoky. Namíříme jižně podél Argentine Islands do Crystal Sound, na jih polárního kruhu. Krajina je velmi působivá díky velmi vysokým horám a obrovským ledovcům. Na Fish Islands přistaneme u jedné z nejjižnějších kolonií tučňáků kroužkových a kormoránů císařských na Antarktickém poloostrově. Na ostrově Detaille Island, na jihu Polárního kruhu, v Crystal Sound, pravděpodobně dosáhneme nejdále na jih. Plavbou na sever znovu přes Neumayer Channel a Gerlache Strait přijedeme na ostrovy Melchior Islands seskutečně nádhernou krajinou s ledovci, kde se můžeme setkat s tuleni leopardími, krabožravými a velrybami.

5. den: viz 4.den

6. den: viz 4.den

7. den: viz 4.den

8. den: viz 4.den

9. den: viz 4.den

10. den: Během plavby Drakeovým průlivem na sever nás bude opět následovat široký výběr mořských ptáků.

11. den: viz 10.den

12. den: Ráno příjezd do Ushuaia a vylodění.