Informace o zájezdu Hledání Tučňáků Císařských - Weddellovo Moře Na Lodi Ortelius
Popis zájezdu
Expediční polární plavba na trase Ushuaia - Drakeův průliv - Weddellovo moře - Antarktický poloostrov - Ushuaia.
Program je pouze orientační, může se lišit v závislosti na místních ledových podmínkách a počasí, možnosti míst přistání a příležitostech vidět faunu a flóru. O konečné podobě itineráře bude rozhodovat vedoucí expedice na lodi. Přizpůsobení je při expedičních plavbách svrchované.
Hnízdiště tučňáka císařského se nachází jižně od ostrova Snow Hill. Přesto, že se nebudeme moci dostat tak daleko skrze led, pokusíme se plout mezi ostrovy Snow Hill a James Ross blízko ledového okraje, kde budeme moci pozorovat mladé tučňáky císařské při jejich cestě na otevřené moře. Pakliže nám to počasí a ledové podmínky neumožní, zkusíme to další den. V případě, že bude dobré počasí, ale nenajdeme žádného tučňáka císařského, budeme pokračovat v programu na ostrově Snow Hill návštěvou historické chaty švédské expedice Nordenskjöld a zavítáme na ostrov Seymour, kde se nachází fosílie.
ww.polarni-plavby.cz
M/V Ortelius
Třída: Ice 1A
Délka: 91,25 metrů
Šířka: 17,61 metrů
Ponor: 5,8 metrů
Tonáž: 4575 t
Postavena: 1989
Kapacita: 100 pasažérů
Motory: 6 ZL 40/48 SULZER
Rychlost: 14,3 uzlů max.; 12 uzlů plavba
Posádka: 34 námořníků, 15 osob hotelové posádky, 6 osob expediční posádky, 1 doktor
Loď M/V Ortelius byla postavena ve Gdyni, Polsko v roce 1989 s názvem "Marina Svetaeva". Sloužila pro Ruskou akademii přírodních věd. Společnost Oceanwide Expeditions plavidlo přejmenovala na m/v Ortelius po holandském kartografovi - Abraham Ortelius (1527-1598), který první moderní světový atlas "Theatrum Orbis Terrarum v roce 1570. V té době byl atlas nejdražší knihou, která byla kdy vytištěna.
Plavidlo má nejvyšší klasifikaci pro plavbu v ledových podmínkách UL1, ekvivalent třídy 1A. Je proto vhodné pro plavbu v pevném jednoročním ledu a volném víceletém ledu.
M/v Ortelius má kapacitu 100 pasažérů, nabízí 5 čtyřlůžkových kabin se společným příslušenstvím, 14 dvoulůžkových kabin se společným příslušenstvím, 9 dvoulůžkových kabin s kulatými bočními okénky s vlastním příslušenstvím, 10 dvoulůžkových kabin s oknem a vlastním příslušenstvím, 6 superior kabin a 1 apartmán. Na lodi jsou prostorné otevřené paluby a velký můstek přístupný pasažérům. Ortelius nabízí příjemný hotelový standard se 2 restauracemi, barem/přednáškovou místností a saunou.
Program zájezdu
1. den: Odpoledne se nalodíme v Ushuaie, Tierra del Fuego, Argentina, v nejjižnějším městě na světě, které leží na pobřeží Beagle Channel. Po zbytek dne poplujeme tímto průlivem s vyhlídkami.
2. den: Během těchto dvou dnů proplujeme Drakeovým průlivem. Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. V této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové.
3. den: viz 2.den
4. den: Typický itinerář ve Weddellově moři by mohl být následující. Uvádíme zde jen orientační itinerář, o konečné podobě programu rozhodne expediční lídr na palubě.
Poplujeme do Weddellova moře a pokud bude Antarctic Sound přístupný a led nám dovolí pokračovat v cestě dál, měli bychom spatřit velké deskové ledovce na východní straně Antarktického poloostrova. Ty nám ohlásí náš příjezd na východní stranu Antarktického poloostrova. Na programu je návštěva ostrova Paulet Island s miliony páry tučňáků kroužkových. Odpoledne navštívíme Snow Hill s pozůstatky expedice Nordenskiöld.
5. den: Mezi ostrovy Snow Hill a James Ross se již budeme vyhlížet tučňáky císařské na okrajích ledových ker. V případě, že na tučňáky nenarazíme, zopakujeme pokus během šestého dne. Měli bychom také navštívit ostrov Seymour Island, kde se nachází mnoho zkamenělin, a Argentinskou stanici Esperanza na Antarktidě, kde budeme moci pozorovat tučňáky kroužkové, buřňáky černobílé, štítonosy světlezobé, chaluhy, racky jižní a rybáky jižní. Pokud nebudou vhodné podmínky pro návštěvu stanice, pokusíme se o to během sedmého dne plavby.
6. den: Pokud nám to led umožní, poplujeme dále do oblasti Weddellova moře a navštívíme ostrovy Devil a Vega, kde se nachází velká kolonie tučňáka kroužkového. Těm, kdo si vyšlápnou až na vrcholek pahorku, se naskytnou nádherné výhledy. Tající led se někdy postará o senzační vodopád z útesů blízko mysu Well-Met.
7. den: Při naší cestě Antarctic Sound na sever bychom mohli navštívit Argentinskou stanici Esperanza na Antarktidě. Stále budeme hledat tučňáky císařské na ledových krách. Odpoledne můžeme navštívit ostrov Gourdin Island, kde jsou 3 druhy tučňáků: uzdičkových, oslích a kroužkových.
8. den: Na ráno jsme naplánovali návštěvu ostrova Half Moon, kde uvidíme tučňáky uzdičkové a oslí, různé ostatní druhy mořských ptáků, rypouše sloní a tuleně weddellové. Odpoledne vyrazíme směrem k ostrovu Deception, kde uděláme poslední zastávku v zátoce Pendulum cove.
9. den: V Drakeově průlivu budeme mít znovu možnost spatřit mnoho mořských ptáků s odborným výkladem.
10. den: viz 9.den
11. den: Ráno příjezd do Ushuaia a vylodění.