Kanada se nachází v Severní Americe a je druhou největší zemí světa. Je pozoruhodnou kombinací americké, evropské a čistě kanadské kultury. Mohlo by se zdát, že se od svého souseda, jímž jsou Spojené státy americké, téměř neliší. Opak je ale pravdou. Je velmi různorodou zemí, její severní část je ovlivněna kulturou původních obyvatel (Eskymáků) a její jižní část naopak inklinuje k americkému stylu života. Kanadská krajina v sobě obsahuje pustiny drsné Arktidy, majestátní Skalisté hory, všudypřítomné lesy a prérie, divokou přírodu Yukon, členitá pobřeží s nádhernými fjordy a životadárné deštné pralesy. A pokud chcete tuto zemi opravdu poznat, nesmíte opomenou její přírodní, historické a architektonické památky. Kanada má každému co nabídnout.
Hlavním městem je Ottawa nacházející se na jihovýchodě provincie Ontario. Město je obklopeno lesy a tak je zde cítit nádech divočiny. Navíc se pyšní nádhernými parky a zahradami, které přímo lákají k odpočinku. Nejvýznamnější památkou města je budova parlamentu tyčící se na vápencovém srázu nad břehem řeky Ottawy. Opravdu nádherný výhled na město vám zde poskytne vysoká věž Peace Tower. Dále se zde nachází ještě kanadská mincovna, hotel Château Laurier z počátku 20. století a památník National War Memorial. Město se pyšní opravdu velkým poštem muzeí. Za návštěvu stojí Kanadská národní galerie, Muzeum civilizace, Bytown muzeum v nejstarší budově města (komisariát plukovníka By), Kanadské válečné muzeum, Kanadské vědeckotechnické muzeum, Kanadské muzeum přírody či Kanadské letecké muzeum. Pokud budete unaveni, můžete zajít do parku v Gatineau, kde se nachází i sídlo bývalého předsedy vlády Mackenzieho Kinga. Zajímavou stavbou je i monuntální Rideau Canal spojující Ottawu s Kingstonem. Pro svou jedinečnost byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
Asi nejnavštěvovaněším městem celé země je Toronto, které se nachází na jihu provincie Ontario. Je povážováno za multikulturní město, jelikož zde vedle sebe žije více než 80 národností světa. Často se mu přezdívá "Město v parku", jelikož je zde spousta zeleně. Pokud se sem vydáte, určitě musíte navštívit Harbourfront Centre. Dříve se zde nacházely doky a přístaviště, dnes je ale centrem plným hotelů, kanceláří, restaurací, kaváren, obchodů a barů. Dominantou města je druhá největší stavba na světě - věž CN Tower s krásnou vyhlídkou. Dalším lákadlem města je zábavní centrum Rogers Centre.
Z pámatek se můžete těšit na zámek Casa Loma z počátku 20. století s Vojenským muzeem, Starou radnici z konce 19. století a katedrála sv. Michala. Dále zde nalezneme Královské muzeum Ontaria, muzeum Gardiner, Baťovo muzeum, Galerii umění, Muzeum inuitského umění, Vědecké muzeum, skanzen Black Creek Pioneer, Hokejovou síň slávy, Toronto Islands s pozůstatky rezidencí, trh Kensington, 3. největší zoologickou zahradu světa a nedaleký zábavní park Wonderland. A místem odpočinku se pro vás může stát Queens park.
Na východě provincie Ontario můžete ještě navštívit město Kingston. Je mu přezdíváno Vápencové město, díky budovám postavených právě z vápence. Dominantou města je neoklasicistní radnice z 19. století. Dále je tu k vidění katedrála Sv. Jiří, justiční palác Court House z 1. pol. 19. století, palác Bellevue House, pevnost Fort Henry z 19. století, Námořní muzeum, Muzeum parních strojů a Muzeum nacházející se ve věži Murney Tower.
V oblasti provincie Ontario na nás ještě čeká město Niagara Falls s překrásnými Niagarskými vodopády, vyhlídkovou věží Skylon Tower a muzeem Believe it or not!, dále napodobenina středověkého hradu Casa Loma z počátku 20. století nedaleko Toronta, krásná jezera Ontario, Nipigon, Nipissing, Huronské a Simcoe, park Pukaskwa, Národní park Point Pelee, Národní park Bruce Peninsula, Národní park Georgian Bay Island, pagodový most ve městě Peterborough a kamenný mezník Inukshuk vzdálený asi 40 km od Toronta.
Další provincií země je ta největší Québec ležící na východě země. Jeho hlavním městem je Québec. Asi největším lákadlem je zde Starý Québec, který je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nalezneme tu zámek Château Frontenac z konce 19. století, citadelu s replikami válečných děl, katedrálu Notre-Dame de Québec z 19. století, vyhlídkovou věž Observatoire de la Capitale a krásné náměstí Place Royal se sochou Champlaina. Druhým největším městem země je Montreal nacházející se v provincii Québec. Často se mu přezdívá "Město Svatých" či "Město sta věží". Historickým jádrem města je Starý Montreal se starým přístavem, bazilikou Notre-Dame de Montréal, krásnými náměstími Place Jacques-Cartier a Place d´Armes, Archeologickým a historickým muzeem, kostele sv. Josefa, Bonsecours Marketem z 19. století a Městskou halou z 19. století. Zajímavou návštěvou je Podzemní město nacházející se v samém centru a okolo Montrealu. Místem odpočinku se tu pro vás stane nádherný park Mount Royal. A navštívit můžete i muzeum přírodní historie Redpath či galerii McCord. Nedaleko od města můžete nalézt vodopády Montmorency. V celé provincii Québec na vás ještě čeká město duchů Val Jalbert nedaleko města Chambord, Národní park La Mauricie, Národní park Forillon, Národní park Miguasha a Národní park Mingan Archipelago.
Na severozápad od provincie Québec se nachází provincie Nové Skotsko. Hlavním městem je Halifax. Dominantami města jsou válečné lodě v přístavu, které jsou součástí Námořního muzea Atlantiku. Například zde kotví slavná loď Bluenose II. či loď Sackville. Pobřeží je lemováno skladištěmi z 19. století, doky z 18. století a gregoriánskými a viktoriánskými budovami. Dalé ve městě najdeme budovu soudu z 19. století s Galerií umění, kostel St. Paul, radnici, věž Town Clock z počátku 19. století, pevnost Halifax z 19. století s krásným výhledem, Province House, guvernérský palác a krásné zahrady. V Novém Skotsku na nás ještě čeká Staré město v Lunenburgu, Národní park Cape Breton Highlands, pevnost Louisbourg z 18. století ve stejnojmenné vesnici, skanzen Port Royal s nedalekou pevností Fort Anne vzdálený asi 180 m od Halifaxu a Národní park Kejimkujik.
Na západě země ještě objevíme provincii Nový Bruswick s pozůstatky francouzské pevnosti Fort Beauséjour nedaleko města Sackille, Národní park Fundy a Národní park Kouchibouguac. Další provincií je Ostrov Prince Edwarda s Národním parkem Prince Edwarda a oficiálním domem guvernéra Fanningbank v Charlottetownu. Poslední provinciemi jsou zde Newfoundland a Labrador s Národním parkem Terra Nova, Národním parkem Torngat, archeologickým nalezištěm L'Anse aux Meadows nedaleko města St. Anthony, věží Cabot z 19. století poblíž města St. John a katedrálou St. John Baptista ve městě St. John.
Nyní se vydáme do provincie Britská Kolumbie na západě země. Hlavním městem je Victoria. K vidění je zde zámek Craigdarroc z konce 19. století, budova parlamentu, gotická katedrála, Čínské město s buddhistickým chrámem Tam Kung a branou v Su-čou a Královské muzeum Britské Kolumbie. Za návštěvu také stojí zoologická zahrada, park Beacon Hill či Mořský park. V této provincii můžete nalézt i přístavní město Vancouver, které je často považováno za "perlu kanadského pobřeží". Centrum metropole převážně tvoří mrakodrapy. Ve městě nalezneme katedrálu, Antropologické muzeum, Galerii umění, budovu Harbour Centre s vyhlídkovou věží, unikátní budovu Knihovny, historickou čtvrť Gastown, parní hodiny Steam Clock, Námořní muzeum, Městské muzeum, Interaktivní muzeum Science World, visutý most Capilano Suspension, nádherný park Stanley, Hatley park se zámečkem, Van Dusenova botanickou zahradu, květinovou zahradu Butchart a akvárium.
Dále na nás v provincii Britská Kolumbie ještě čeká Národní park Gulf Islands, komplex historických budov Hat Creek Ranch, maják Fisgard vzdálený asi 6 km od Victorie, jezera Babine a Williston, Národní park Pacigic Rim, Národní park Mount Revelstoke, Národní park Yoho, Ledovcový národní park, pozůstatky vesničky Haidanů - SGang Gwaay nacházející se nedaleko Národního parku Gwaii Haanas, vodopád James Bruce vzdálený asi 50 km od města Whistler.
Na jihozápadě země můžete navštívit provincii Alberta. Hlavním městem je Edmonton. K vidění je tu pevnost Fort Edmonton, krásné náměstí Churchill Square s budovou radnice, divadlo Citadel Theatre, Galerie umění, unikátní Convention Centre s nedalekými skleněnými pyramidami Muttart Conservatory, secesní budova Alberta Legislative Building, historické centrum Old Strathcona, Královské muzeum a nákupní a zábavní centrum West Edmonton Mall. Dalším významným městem je Calgary, které jsou proslaveny hlavně díky Zimním Olympijským hrám, které se zde konaly. Jinak zde nalezneme věž Calgary Tower, Válečné muzeum, Vesmírné muzeum, muzeum Glenbow, zoologickou zahradu a krásný park Heritage. Asi 100 km odtud se nachází městečko Dumheller, který je označován za "Mekku paleontologů". Dominantou je největší dinosaurus světa T-Rex. Dále zde nalezneme Paleontologické muzeum, muzeum Homestead Antique a Svět plazů. Nedaleko odtud objevíme skupinu kamenných sloupů Hoodos. Asi 120 km odtud narazíte na město Red Deer s muzeem Red Deer a Albertskou sportovní halou slávy.
Dále v provincii Albertu můžeme vidět nejvyšší vigvam světa Saamis Tepee ve městě Medicine Hat, muzeum Whyte, muzeum Buffalo Nations Luxton a historická naleziště ve městě Banff, jezera Moraine, Otročí, Agnes a Claire, dále zámek Lake Louise ve stejnojmeném městečku, Národní park Wood Buffalo, skalní sráz Head Smashed in Buffalo Jump ležící asi 20 km od Fort Macleodonu, Národní park Elk Island, Národní park Banff, Národní park Waterton Lakes a stará železniční stanice Heinsburg.
Směrem na východ od Alberty leží provincie Saskatschewan s jezery Reindeer, Athabasca a Wollaston, parkem Pasquia Regional Park nedaleko městečka Carrot River, Národním parkem Prince Alberta a Národním parkem Grasslands. Dále na východ se nachází provincie Manitoba s jezery Winnipeg a Cedar, Národním parkem Wapusk, pevností Prince of Wales z počátku 18. století v zálivu Hudson Bay, cisterciáckým klášterem St. Norbert z počátku 20. století vzdálený asi 15 km od Forksu, historickým areálem Forks, opuštěnou osadou York Factory, parkem Assiniboine a muzeem Le Musée de Saint Boniface ve Winnipegu. Severně odtud se dostaneme do teritoria země Nunavutu. Zde můžete nalézt Bafinův ostrov, muzeum historie Inuitů - Nunatta Sunakkutaangit v Iqaluitu, Národní park Sirmilik, Národní park Quttinirpaaq a Národní park Auyuittuq.
Posledními dvěmi zastávkami jsou Severozápadní teritoria a Yukon. V Severozápadních teritoriích na vás čeká Národní park Nahanni, Velké Otročí jezero, Národní park Aulavik, muzeum Northern Life ve Fort Smithu, Národní park Tuktut Nogait, Velké Medvědí jezero a ostrov Viktoria. V Yukonu se můžete těšit na Národní park Kluane, Národní park Ivvavik a Les značek (Sign Post Forest) ve městě Watson Lake.