Egypt se stává oslnivým cílem mnoha turistů z celého světa. Lákají je nejen zájezdy odpočinkové, ale také poznávací zájezdy, při kterých můžou navštívit spousty egyptských památek.
Rozhraní tří kultur: africké, evropské a středovýchodní vytváří krásné a velkolepé archeologické památky patrně největší civilizace, která kdy na světě existovala. Lidé do Egypta cestují mnohdy s předsudky, ale také s pocitem vzrušení a očekávání. Před obrovskými sochami si člověk připadá zcela nepatrný a nad půvabem obrázků v hrobkách se mu tají dech. Záhady starověkého světa svádějí a přitahují většiny návštěvníku. Pozoruhodný je ovšem i moderní Egypt, nejliberálnější muslimský stát na Středním východě.
Egypt 21. století je zemí kontrastu. Stějně jako kdysi, ani dnes by nemohl existovat bez Nilu. Tato nejdelší řeka na světe přivádí do Egypta ze srdce Afriky hojnost vody, která pak zavlažuje úzké zelené údolí, klikatící se stovkami čtverečních kilometrů vyprahlé pouště.
Více jak 90% země je neobydleno. Kontrast k tomu tvoří rozrůstající se centra jako je Káhira - metropole s více jak 14 miliony obyvatel. Po nenasytné touze za poznáním se cestovatelům naskýtá možnost vidět neposkvrněné mořské systémy, lákající nejen sportovní potápěče. Denní teploty zde zřídka kdy klesají pod 20° Celsia. Naprostá většina dnů je slunečných, a tak je pochopitelné, že sem lidé prchají před šedou severoevropskou zimou.
Mezi první a nejnavštěvovanější místo v Egyptě patří bezesporu Cheopsova pyramida v Gíze, která přežívá jako jediná ze sedmi divů světa. Na stráži před Velkou Pyramidou stojí Sfinga, záhadné ztvárnění faraona Racheta. Nejkrásnějšími poklady staroegyptské civilizace se může chlubit Egyptské muzeum, které založil francouzský architekt Auguste Mariette ve snaze zabránit odlivu egyptských artefaktů do muzeí celého světa. Tyto zajímavosti z okolí Káhiry završuje islámský svět v Káhiře, mešity sultánů Hasana a Rifaje.
Horní Egypt byl srdcem království, když bylo na vrcholu moci a vlivu. Památky jeho starověkých měst tvoří jednu z nejdůležitějších a nejúchvatnějších archeologických sbírek na světě. Na mysli máme zobrazení Tutanchamona a jeho manželky v Luxorském chrámu.
Za jeden z nejpůsobivějších thébských chrámů považujeme chrám královny Hatšepsut. Tento chrám, zasvěcený bohyni Hathoře, je obrovská třístupňová stavba vytesaná do úpatí růžově zbarvené hory, obráceně k řece. Za těmito skalami, na západním břehu Nilu, leží skryto Údolí králů, nazývané oprávněně město mrtvých s asi nejznámější Tutanchamonovou hrobkou. Nedaleko odtud vede silnice k nízkému pohoří s ukrytými hrobkami, které stráží 21 metrů vysoké sochy, tzv. Memnonovy kolosy, sochy faraona Amenhotepa II.
Za perlu Egypta z oblasti Asuánu - nejjižnějšího egyptského města, považujeme Chrám Filé, zasvěcený bohyni Eset. Působivý pylon z 2. stol. př. n.l., svatyně, síně faraona Nektaneba a komora zrození představují úchvatnou krásu v jednom z nejmalebnějším prostředí Egypta. Dalším slavným architektonickým dílem je chrámový komplex Abú Simbel. Do skalního útesu v nilském údolí, pouhých 7 km od hranic se Súdánem, na území pradávné Numíbie, jej dal vytesat Ramesse II.
Náš poslední tip, je poněkud ze vzdálenejší části Egypta, Sinaje. Klášter Sv. Kateřiny s kostelíkem, o němž se předpokládá, že právě tam narazil Mojžíš na hořící keř a následně přijal Deasatero přikázání, byl založen roku 522. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho ve výčtu míst, která stojí za vaši návštěvu v Egyptě. Vydejte se na některý poznávací zájezd z nabídky a určitě nebudete litovat.